برای یافتن یک شغل چه باید بکنید؟

برای یافتن یک شغل چه باید بکنید؟

 

شما خواهان یک شغل جدید هستید، بنابراین به تعدادی از دوستانتان تلفن می زنید و به چند آگهی استخدام مراجعه می کنید. هیچکدام نتیجه ای ندارند، در نتیجه شماهم جستجو را ادامه نمی دهید. به این می گویند یک کاریاب نمونه، راه بهتری نیز برای پیدا کردن کار هست. من نام آن را "جستجوی شغل در طی یک هفته" گذشته ام.

شما باید خود را برای یک هفته (و چنانچه در حال حاضر به طور تمام وقت شاغل هستید، برای چهار هفته) کار سخت آماده سازید، اما ارزش خواهد داشت:

-  شما بیشتر کارهای آزاردهنده مربوط به یافتن شغل را فقط در یک هفته، انجام خواهید داد.

-  برخلاف زمانی که یک جستجوی شغلی کند و خسته کننده دارید، شتاب بیشتری پیدا می کنید و خود به خود روی غلتک می افتید.

-  از همه مهمتر، زمانی که همه ارتباطات خود را فقط ظرف یک هفته، برقرار می کنید، شانس چند پیشنهاد شغلی را به طور همزمان، به حداکثر می رسانید. فرصت انتخاب از میان چند پیشنهاد شغلی، به شما این امکان را می دهد که بهترین شغل را از لحاظ داشتن رییس خوب، کار خوب، فرصتهای یادگیری خوب و دستمزد معقول، انتخاب نمایید. به همین دلیل، اکثر داوطلبان شغلی که من روی آنها کار می کردم، متوجه شدند که در جستجوهای یک هفته ای، امکان یافتن کاری که رضایتمندی شغلی را به دنبال داشته باشد، بیشتر است.

حتما این جمله را هم به آن بیفزایم: «پیش از شروع، باید همه نداهای درونی که تمایل به گفتن جملاتی نظیر"من نمی توانم آن را انجام بدهم"، "خیلی وحشتناک است"، "بله، اما..."، "قبلا آن را امتحان کرده ام..." و غیره را خاموش کنید.»

 

دوشنبه

رزومه خود را بنویسید. از نمونه رزومه های موجود در نرم افزارکامپیوتری word و یا نرم افزار«رزومه نویسی»، برای نوشتن یا اصلاح رزومه خود کمک بگیرید. نسخه فعلی«رزومه نویس»، نسخه 11.0، است. می توانید از نسخه 10.0 نیز در سایت resomemaker.com، در ازای پرداخت 7 دلار و 99 سنت، استفاده نمایید. دو یا سه خلاصه از سوابق مشکلاتی که با آنها مواجه بوده اید، راه معقول برخورد با آنها و راه کار مثبت و موثر آنها، را در رزومه خود بگنجانید. همچنین ببینید که چگونه می توانید جملات تحسین کننده ای را که روسای قبلی، همکاران، سرپرستان و یا مشتریها، در مورد شما به کار می برند را در آن بگنجانید.

روی یک پیش نویس، بازتاب افرادی که در زمینه کاری مورد نظرتان، فعالیت می کنند، را به روی کاغذ بیاورید.

سه پاراگراف 10 ثانیه ای، 30 ثانیه ای و 60 ثانیه ای، بسازید. هر یک از آنها باید به ترتیب گویای علت جستجوی شغل، نوع شغل و اثبات این نکته که شما برای انجام آن کار مناسب هستید، باشد. به عنوان مثال یک پاراگراف ده ثانیه ای ممکن است اینگونه باشد: « شرکت درحال ورشکست  شدن است، به همین دلیل در جستجوی یک شغل دیگر هستم. هرگز تصور نمی کردم که بخواهم دوباهر به دنبال شغل دیگری بگردم، چون همیشه در کارم موفق بودم، اما این موضوعی است که به هر حال پیش آمده است.» پاراگرافهای 30 ثانیه ای و 60 ثانیه ای، اطلاعاتی درباره نوع شغلی که در جستجوی آن هستید، و یا مدارکی که حاکی از کارآمد بودن شماست، را به رزومه می افزاید. می توانید این پاراگراف ها را به صورت خلاصه بنویسید که فرد مخاطب شما را بیشتر تحت تاثیر خواهد داد.

آیا برای سوالاتی نظیر اینکه« چرا بین سوابق کاری شما، فاصله های زیاد وجود دارد؟» و همیشه از اینکه از شما پرسیده شود، می ترسیده اید، پاسخی آماده دارید؟

 

سه شنبه

25 کارفرمایی که مایل هستید با آنها کار کنید، را بدون در نظر گرفتن اینکه آیا در حال حاضر به نیروی کار نیاز دارند یا خیر، مشخص کنید. بیشتر جویندگان کار باید توجه خود را بر شرکتهای کوچک و در حال رشد و موسسات دولتی که در زمینه مورد نظر آنها فعالیت می کنند و دارای فواصل معقول برای رفت و آمد روزانه هستند، معطوف سازند. چگونه باید آنها را یافت؟ یک راه رجوع به آگهی استخدامی شان را پیدا کنید. سازمانهای دولتی به ندرت خارج از وب سایتهای خود، آگهی استخدام می دهند. برای یافتن موسسات دولتی که در حال گرفتن نیروی کار هستند، به سایت www.usajobs.opm.gov.، مراجعه کنید. فهرست نیمی از سازمانهای دولتی در حال استخدام، در این سایت موجود است. بیشتر سازمانهای باقیمانده را نیز می توانید در وب سایتهای موسسات خصوصی دولت فدرال بیابید. برای ارتباط با آنها به آدرس: www.fedetaljonbs.net رجوع کنید. برای ارتباط با ایالات، بخشها و دولتهایی محلی، می توانید به آدرس http: // sTaTelocal.gov.net، مراجعه نمایید.

درباره 25 کارفرما تحقیق کنید. برای هر کدام بیش از 15 دقیقه وقت صرف نکنید. این زمان از زمانی که هر کمپانی برای یک برنامه مصاحبه برای شما در نظر می گیرد زمان کمتری است. از همین حالا، فعالیت های تحقیقاتی خود را با جستجو در وب سایت مربوط به کارفرمای مورد نظر و نیز جستجو از طریق ارائه نام وی، آغاز نمایید. پرونده ای درست کنید که یادداشت های مربوط به ویژگیهای هر یک از کارفرماها را در آن نگهداری کنید.

توجه: در برخی زمینه ها، موسسات بیش از حد نیاز خود استخدام می کنند. به عنوان مثال در  زمنیه حسابداری، موسسه رابرت هاف اگر چنین موسسه ای هم وجود نداشت، آن را نیز به لیست کارفرمایان احتمالی خود بیفزایید.

اگر به دنبال شغلی هستید که در زمینه آن از تخصص بالایی برخوردار هستید، آژانس های کاریابی را هم به لیست تماس های خود، اضافه کنید. با اداره تامین نیروی انسانی یک شرکت بزرگ تماس بگیرید و سوال کنید که با کدام آژانس کاریابی برای پرکردن ردیفهای استخدامی خود، همکاری می کنند.

از طریق اینترنت با 25 نفر از افرادی که احتمال می دهید در یافتن شغل مورد نظرتان، به شما کمک خواهند کرد، تماس بگیرید. می توانید از تلفن یا پست الکترونیکی، هرکدام که راحت تر هستید، استفاده نمایید. پاراگراف های 10 یا30 ثانیه ای خود را ارائه بدهید و پس از آن سوال کنید که« آیا هیچ یک از این 25 کارفرما را می شناسید، یا شما فکر می کنید که دیگر با چه جاهایی باید تماس بگیرم؟» اگر پاسخ مناسبی ارائه دادند، می توانید از آنها بخواهید که رزومه یا نامه شما را مرور کرده و یا کی مصاحبه ساختگی با شما انجام دهند.

 

چهارشنبه

به وسیله پست الکترونیکی یا تلفن، با افرادی که به شما معرفی شده اند، اما در لیست 25 نفر کارفرمای احتمالی شما نیستند. تماس بگیرید.

سعی کنید که با خود شخصی که قرار است رییس شما باشد، مستقیما تماس بگیرید، اما تماس با رییس هیات مدیره هم خوب است. پشتکار رضایتبخش شما، به روند کارتان کمک می کند.

با پاراگراف 30 ثانیه ای شروع کنید و با اشتیاق درباره آن صحبت کنید. (هنگام مکالمه تلفنی، با خوشرویی صحبت کنید). پس از آن بیشتر از آن که حرف بزنید، شنونده باشید. درباره نیازهای کارفرما، سوالاتی را بپرسید که در درک بهتر اینکه چگونه می توانید مفید و مثمرثمر باشید، به شما کمک می کند. اگر ایده جدیدی دارید، آن را ارائه دهید، اما با تدبیر، به  عنوان مثال «از صحبت های شما، متوجه شدن که ظاهرا می توانم با انجام کار x، در این زمینه به شما کمک کنم. نظر شما چیست؟ «اگر فکر می کنید که بیان کردن یک یا دو تجربه کاری بر روی کارفرمای مورد نظر، تاثیر می گذارد، آنها را نیز بیان کنید:

به وب سایت های هر 25 کارفرما، رجوع کنید و از آنها برای مشاغل مورد نظر خود، اطلاعاتی کسب نمایید. اگر معرف دارید، نامه خود را با ذکر نام معرف آغاز کنید. سپس نکته به نکته توضیح دهید که چگونه به نیازهای استخدامی موجود در آگهی، دست پیدا کرده اید. یک یا دو جمله هم درباره اینکه چگونه دیروز توانسته اید در مورد کارفرمای مورد نظر، کسب اطلاع کنید، بنویسید.

هدف شما، تا آخر هفته، یافتن ده شرکت درحال استخدام است. ممکن است همه این ده شرکت را نتوانید از میان آن 25 شرکتی که در نظر داشتید، پیدا کنید. پس به وب سایت های استخدامی دیگر هم رجوع کنید.

 

پنجشنبه و جمعه (و در صورت نیاز شنبه)

چنانچه در هر یک از آن 25 وب سایت مورد نظر: لیست شغلی معینی وجود نداشت، یک پست الکترونیکی کوتاه برای مدیر عامل یا دیگر مدیران ارشد، بفرستید.

مثال: «اینجانب(نام و نام خانوادگی» یک مدیر عملیاتی کارآمد هستم که در شرکتی که در حال ورشکست شدن است، مشغول به کار هستم. تمایل دارم در شرکت شما استخدام شوم، به دلیل اینکه در صنعت شما، که درباره آن در وب سایت مربوطه، تحقیق کرده ام، دارای تجارب کاری هستم و اجازه ملاقات حضوری می خواهم. منزل من ده دقیقه از محل شرکت شما فاصله دارد. رزومه خودم را نیز به پیوست برای شما ارسال می دارم. از ملاقات و گفتگوی حضوری با شما، به منظور توضیح کمک هایی که در این زمینه می توانم ارائه نمایم، خوشوقت خواهم شد.»

"با احترام"

"جو- جوینده کار"

 

همه ده فرم استخدامی که در روز چهارشنبه شناسایی کرده اید را هم پر کنید و ارسال نمایید.

چنانچه ظرف مدت یک هفته، جوابی از افرادی که با ایشان تماس گرفته اید، دریافت نکردید، برای پیگیری، تلفنی تماس بگیرید.

می توانید پیغام هم بگذارید. اگر، به عنوان مثال، تماس قبلی شما توجه کارفرما را به خود جلب نکرده است، متنی شبیه به این را بنویسید: «اینجانب (نام و نام خانوادگی خود را بنویسید» یک مدیر عملیاتی کارآمد هستم که در شرکتی که در حال ورشکست شدن است، مشغول به کار هستم، و قبلا با شما تماس گرفته ام. چون جوابی از جانب شما دریافت نکردم، تصور کردم که شما به علت مشغولیت زیاد، قادر به پاسخگویی به من نبوده اید. متوجه هستم. اما می دانم که گاهی باید برخی از مسائل را پیگیری کرد. اگر شما یا فردی از میان کارکنان شما، مایل به گفتگو با من هستید، یا اینکه می توانید مرا را راهنمایی کنید که باید به کجا مراجعه کنم، لطفا با من تماس بگیرید. شماره تلفن من (دوباره شماره تلفن خود را بنوسید.) و نام من (دوباره نام خود را بنویسید) است. متشکرم.»

البته شما ممکن است از بیشتر افرادی که با آنها تماس گرفته اید، حتی کارفرمایانی که به آگهی استخدام آنها، پاسخ داده اید، جوابی دریافت نکنید. اما حداقل تجربه ای کسب کرده اید. اغلب ممکن است این آگهی از جانب کارفرمایی باشد که قصد استخدام نیرو دارد، اما هنوز آمادگی آغاز این فرآیند دشوار را ندارد. گاهی اوقات سنجیدن شما برای یک کارفرما آسان تر است، پس همین کار را انجام می دهد.

اگر شیوه بالا، چندان مثمرثمر نبود، همین روند را در مورد شغل یا صنعت مورد نظر دیگری به کار بگیرید و یا با یک موسسه کاریابی خصوصی مشاوره کنید.

/ 1 نظر / 22 بازدید
نازیلا نامداری

جناب اقای ازادی با سلام, احتراما این جانب دانشجوی ترم اخر مترجمی پیام نور هستم,اماانچه که باید می اموختم ,نیاموختم . همیشه ارزو داشتم یک مترجم حرفه ای باشم ,لطفا مرا در این زمینه راهنمای بفرمایید با تشکر از تو جه شما