برگزاری دومین کارگاه آموزشی راه‌های اشتغال مترجمان در مرکز آموزش علمی و کاربردی
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/٢٦  

برگزاری دومین کارگاه آموزشی راه‌های اشتغال مترجمان در مرکز آموزش علمی و کاربردی دانشگاه علوم پزشکی شیراز (کوار)

 

دومین کارگاه آموزشی «راه‌های اشتغال مترجمان در داخل و خارج از کشور» توسط شعبان آزادی کناری صبح روز شنبه 17 اسفند ماه 1387 در مرکز آموزش علمی و کاربردی دانشگاه علوم پزشکی شیراز (کوار) برگزار شد.

این کارگاه آموزشی برای دومین ‌بار در سطح کشور با هدف آشنایی جوانان جویای کار به ویژه دانش‌آموختگان رشته‌های مترجمی زبان‌های خارجی و نیز مدیران، کارشناسان و دست‌اندرکاران با راه‌های اشتغال و کارآفرینی مترجمان در داخل و خارج از کشور برگزار شده است.

در این دوره که بیش از 40 نفر از دانشجویان دوره کاردانی رشته مترجمی اسناد و مدارک مرکز آموزش علمی و کاربردی داشنگاه علوم پزشکی شیراز (کوار) حضور داشتند، شرکت کنندگان توانستند با راه های اشتغال در بازار کار در داخل و خارج از کشور آشنا شده و با توانمند سازی خود و کسب تجربه، از منابع موجود استفاده نمایند تا در آینده پس از فراغت از تحصیل جذب بازار کار شوند.

این مرکز آموزشی که در سال 1383 تاسیس شد، با دو رشته مترجمی اسناد و مدارک و امداد و سوانح اغاز به کار کرد و در حال حاضر با داشتن بیش از 2000 دانشجو و  17 رشته در مقطع کاردانی و کارشناسی به ارائه خدمات آموزشی می پردازد.
اهداف این کارگاه آموزشی عبارت بودند از: معرفی راه‌های کارآفرینی، اشتغال و کسب فرصت‌های شغلی برای مترجمان در داخل و خارج از کشور، قوانین و مقررات مرتبط با این شغل، شناسایی توان‌های بالقوه و فرصت‌های اشتغال جامعه، بررسی برنامه‌های آموزشی و تحصیلی موجود در این رشته، ارائه مشاوره شغلی به نیروهای تحصیل‌کرده و جویای کار رشته‌های مترجمی، ارائه اطلاعات مفید به مترجمان جهت ارتقای سطح توانمندی‌های خود به منظور جذب در بازار کار داخلی و بین‌المللی در کوتاه مدت و بلند مدت، معرفی سازمان‌ها و نهـادهای دست‌اندرکار اشتغـال مترجمان در داخل و خارج از کشور و ارائه اطلاعاتی برای شرکت در آزمون‌های داخل و خارجی به منظور کسب مجوزهای لازم برای جذب در بازار کار.

خاطر نشان می شود که مدرس این کارگاه شعبان آزادی کناری، مترجم بیش از 12 کتاب و 100 مقاله و گزارش و همچنین کارشناس عالی وزارت کار و امور اجتماعی است.

مطالب این کارگاه در قالب 17 فصل با عناوین زیر بیان شد: نگاهی به وضعیت اشتغال و بیکاری در جهان و ایران، آنچه کارجویان باید بدانند، نکاتی در مورد رزومه نویسی، درخواست شغل، مصاحبه و حقوق،  ترجمه چیست و مترجم کیست، مراکز ارائه دهنده دوره های تحصیلی و آموزشی ترجمه، موسسات و شرکت های ارائه دهنده خدمات ترجمه، رویدادهای ترجمه در ایران و جهان، ها و نهادهای ترجمه، آشنایی با منابع ترجمه، آشنایی و گفتگو با مترجمان معاصر، مراکز اشتغال مترجمان در داخل و خارج ، مراکز صدور مجوز ترجمه، قوانین مرتبط با ترجمه، آزمون های بین المللی زبان، نرم افزارها و سایت های ترجمه، نحوه تنظیم قرارداد و نرخ ترجمه، اخبار ترجمه و مطالب ضروری و خواندنی.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برگزاری این کارگاه می‌توانند با شماره تلفن 09121306179 تماس حاصل نموده و یا به وبلاگ www.transment.persianblog.ir  مراجعه نمایند.