حضور شعبان آزادی کناری در شبکه رادیویی صدای آشنا
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢٤  

حضور شعبان آزادی کناری در شبکه رادیویی صدای آشنا

 

شعبان آزادی کناری کارشناس عالی وزارت کار و امور اجتماعی و پژوهشگر آشنا به مسائل مهاجرت و اعزام نیروی کار ایرانی به خارج از کشور در برنامه چند قدم در زندگی شبکه رادیویی صدای آشنا به گفتگو پرداخت.

در این گفتگو که پیروز سعادتی مدیر کل سابق اداره توسعه اشتغال در خارج از کشور و معاون فعلی دفتر امور بین الملل وزارت کار و امور اجتماعی با وی همراه بود طی دو جلسه و به مدت 4 ساعت این دو به تشریح مسائل مهاجرت و اعزام نیروی کار پرداختند و ضمن ارائه تاریخچه ای از اعزام نیروی کار ایرانی به خارج از کشور، به تشریح اهداف و انگیزه های دولت از اعزام نیرو پرداخته و با تشریح محاسن اعزام و مهاجرت قانونی به کشورهای جهان برای کسب و کار، معایب حضور و مهاجرت غیر قانونی را بر شمردند و در مورد عواقب این کار هشدار دادند.

هم چنین در این گفتگو، با اشاره به میزان ارزآوری ۲ میلیارد دلاری صادرات نیروی کار برای ایران در سال ۲۰۰۶، به ذکر مقاوله نامه ها و توصیه نامه های بین‌المللی کار مربوطه به نیروی کار مهاجر و کاریابی ها شامل: مقاوله نامه شماره 88، 96 و181 و توصیه نامه 188 و مقاوله نامه حقوق مهاجران، 1990» سازمان ملل متحد و متن اسناد ILO پیرامون کارگران مهاجر پرداختند.

شبکه جهانی صدای آشنا فعالیت خود را در تاریخ 27 بهمن ماه سال 1383 به مدت 48 ساعت به صورت آزمایشی آغاز نمود و سپس در تاریخ 29 بهمن 1383 به طور رسمی افتتاح شد. تهیه و تدوین و اجرای طرح و برنامه‌های ویژه ایرانیان خارج از کشور در شبکه جهانی صدای آشنا بر اساس اهداف زیر پایه ریزی شده است:
1- برقراری ارتباط و تبادل با نسلها و اقشار و لایه‌های اجتماعی مختلف ایرانیان خارج از کشور و آشنایی با نیازها و تقویت آگاهی‌ها و جبران کمبودهای فرهنگی،اجتماعی،تاریخی،هنری،ملی و مذهبی
2- ارتقا و تحکیم گرایش به هویت ایرانی،اسلامی و جلوگیری از هرگونه انقطاع فرهنگی،دینی و واپس‌گرایی و نیز رفع شبه‌های سیاسی و مذهبی از ذهن مخاطبان
3- اطلاع‌رسانی و روشنگری صحیح، همه‌جانبه و بموقع از وقایع و رخدادهای داخلی و خارجی.

شبکه جهانی صدای آشنا دارای شش گروه برنامه ساز است که برنامه های خود را به صورت زنده  و تولیدی پخش می‌کنند :1- گروه جامعه و زندگی، 2- گروه فرهنگ وتمدن، 3- گروه هنر و ادبیات، 4- گروه دین و اندیشه، 5- گروه ورزش و تفریحات و 6- گروه رویدادها و تحلیل بین الملل.

شبکه جهانی صدای آشنا دارای سه کانال است: کانال 1اروپا ، کانال 2 – آمریکا ، کانال 3 -آسیا و اقیانوسیه که گروه‌های برنامه ساز در این سه کانال به صورت مجزا و 24 ساعته برنامه‌های خود را تهیه و پخش می نمایند، در ضمن این سه کانال توسط سایت اینترنتی شبکه نیز برای مخاطبان قابل دریافت است و مخاطبان در هر نقطه از جهان که باشند می‌توانند برنامه‌های مورد علاقه خود را بشنوند.

برنامه چند قدم در زندگی از جمله برنامه های این شبکه است که به بررسی پدیده مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور می پردازد. در این برنامه به بررسی مقوله مهاجرت و مهاجرین ایرانی و خانواده‌های آنان، مشکلات مهاجرین، بررسی دلایل مهاجرت، بررسی سیر تحولات تاریخی در مقوله مهاجرت و معرفی مهاجران موفق ایرانی پرداخته می‌شود. لازم به ذکر است که سمیرا سجادی گوینده و فرزانه ردایی سردبیر این برنامه بود.