نخستین کارگاه آموزشی راه‌های اشتغال مترجمان برگزار شد
ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٢  

نخستین کارگاه آموزشی راه‌های اشتغال مترجمان برگزار شد

 

نخستین کارگاه آموزشی «راه‌های اشتغال مترجمان در داخل و خارج از کشور» توسط شعبان آزادی کناری عصر روز دوشنبه 31 تیر ماه در مجموعه فرهنگی و هنری تهران برگزار شد.

این کارگاه آموزشی که برای نخستین‌بار با هدف آشنایی جوانان جویای کار به ویژه دانش‌آموختگان رشته‌های مترجمی زبان‌های خارجی و نیز مدیران، کارشناسان و دست‌اندرکاران با راه‌های اشتغال و کارآفرینی مترجمان در داخل و خارج از کشور برگزار می شد، با استقبال گرم شرکت کنندگان مواجه گشت.
اهداف این کارگاه آموزشی عبارت بودند  از: معرفی راه‌های کارآفرینی، اشتغال و کسب فرصت‌های شغلی برای مترجمان در داخل و خارج از کشور، قوانین و مقررات مرتبط با این شغل، شناسایی توان‌های بالقوه و فرصت‌های اشتغال جامعه، بررسی برنامه‌های آموزشی و تحصیلی موجود در این رشته، ارائه مشاوره شغلی به نیروهای تحصیل‌کرده و جویای کار رشته‌های مترجمی، ارائه اطلاعات مفید به مترجمان جهت ارتقای سطح توانمندی‌های خود به منظور جذب در بازار کار داخلی و بین‌المللی در کوتاه مدت و بلند مدت، معرفی سازمان‌ها و نهـادهای دست‌اندرکار اشتغـال مترجمان در داخل و خارج از کشور و ارائه اطلاعاتی برای شرکت در آزمون‌های داخل و خارجی به منظور کسب مجوزهای لازم برای جذب در بازار کار.
خاطر نشان می شود که مدرس این کارگاه شعبان آزادی کناری، مترجم بیش از 12 کتاب و 100 مقاله و گزارش و همچنین کارشناس عالی وزارت کار و امور اجتماعی است.

مطالب این کارگاه در قالب 17 فصل با عناوین زیر بیان شد: نگاهی به وضعیت اشتغال و بیکاری در جهان و ایران، آنچه کارجویان باید بدانند، نکاتی در مورد رزومه نویسی، درخواست شغل، مصاحبه و حقوق،  ترجمه چیست و مترجم کیست، مراکز ارائه دهنده دوره های تحصیلی و آموزشی ترجمه، موسسات و شرکت های ارائه دهنده خدمات ترجمه، رویدادهای ترجمه در ایران و جهان، ها و نهادهای ترجمه، آشنایی با منابع ترجمه، آشنایی و گفتگو با مترجمان معاصر، مراکز اشتغال مترجمان در داخل و خارج ، مراکز صدور مجوز ترجمه، قوانین مرتبط با ترجمه، آزمون های بین المللی زبان، نرم افزارها و سایت های ترجمه، نحوه تنظیم قرارداد و نرخ ترجمه، اخبار ترجمه و مطالب ضروری و خواندنی.

با توجه به اظهار علاقه شرکت کنندگان، قرار شد این کارگاه بار دیگر با مدت زمان بیشتر تجدید شده و به جزییات مباحث آن بیشتر پرداخته شود.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برگزاری این کارگاه در آینده می‌توانند با شماره تلفن 09121306179 تماس حاصل نموده و یا به وبلاگ www.transment.persianblog.ir  مراجعه نمایند.